Célcsoport ismerete? Hát persze, hogy fontos!

Szerző: | 2024. szept. 05.

Tudom, hogy a célcsoport meghatározása nem tűnik a legizgalmasabb feladatnak, de ha egy igazán ütős weboldalt szeretnél, nem lehet megúszni! Elkészíthetem neked a világ legklasszabb design-ját, egy rakás funkcionális extrával, de ha nem tudod, kihez szólsz, az olyan lesz, mintha egy óriási bulit szerveznél egy rakat pénzből, csak épp nem tudnád, kiknek.

A táncparkett csillog, és ha mindenkit el akarsz érni, próbálsz előbb biztosra menni: Enya nem sok vizet zavar. Valamivel később, mivel alig szivárognak a vendégek, és még véletlenül sem táncolnak, egyre nagyobb pánikba esve váltogatni kezdesz és hol a rave-et tolod, hol a jazzt, aztán kísérletképpen beraksz egy kis Marilyn Mansont, hogy felrázd a hangulatot. A végeredmény: aki bejött, előbb-utóbb az is kimegy.

Ráadásul – a táncparkettes példával ellentétben – neked mindössze 2 másodperced van arra, hogy a látogatódat meggyőzd, hogy tovább olvasson. Tudom, 2 másodperc szinte semmi, de pont ennyi idő alatt döntjük el, hogy maradunk-e egy weboldalon vagy továbblépünk. És ha a weboldalad nem ragad meg azonnal, látogatóid keresnek mást. Ha a 2 másodperc hihetetlennek tűnik, csak figyeld meg a saját böngészési szokásaidat. Aztán figyeld meg a fiatalabbakat, náluk a 2 mp is feleződik.

A „Mindenkinek segítek” csapdája

Ez az egyik leggyakoribb hiba, amit látok. Ez egy tipikus gondolatkör, amivel gyakran találkozom: „Célcsoport?? …szívesen dolgozom kamaszokkal is… meg hát a magam korosztályával… de az idősebbeknek is annyira nagy segítség lehetne, amivel foglalkozom. Nem szeretnék senkit sem kizárni.” Nos, van egy rossz hírem: ha mindenkinek szól a mondanivalód, valójában senkinek nem szól igazán. A látogatóid keresnek valakit, aki pontosan az ő problémájukat érti. És ha nem találják meg ezt a weboldaladon, anélkül lépnek tovább, hogy egyáltalán megismertek volna.

Képzeld el: egyszerre próbálsz segíteni kamaszoknak, friss szülőknek és felsővezető üzletembereknek. Mindegyikük más-más problémával küzd, és ha nem szűkíted le, kihez szólsz, az üzeneted inkább olyan lesz, mint egy zsúfolt plakát – mindenki megnézi, de senki nem érti meg igazán.

Szélkakas-üzemmód: Amikor mindig új ötlet ragad meg

A másik nagy hiba, amit sokan elkövetnek, a szélkakas-üzemmód. Ez akkor történik, amikor minden egyes új ötlet, amit látsz (általában olyan weboldalon, aminek jól kidolgozott célcsoportja pont te vagy), annyira megragad, hogy elveted az előző koncepciót, és valami újba kezdesz. Aztán amikor az egyébként jó koncepciót elkezdenénk kidolgozni, megint ér egy erős hatás és annak is próbálsz megfelelni. Azonban ahogy egyszerre háromfelé szaladni sem tudsz, úgy kommunikálni sem. Hiába fogalmazol meg erős üzeneteket, ha nem vagy konzisztens. Ha egyszer a kamaszok problémáiról kommunikálsz, aztán átváltasz a munkahelyi stresszre, később az anyasebekre – egy idő után már senki sem tudja követni, hogy valójában kihez is szólsz. Az olvasóid elveszítik a fonalat. Nem lesz egyértelmű, hogy ki vagy és kinek tudsz igazán segíteni.

Ha minden egyes nap új üzenetet próbálsz közvetíteni, az emberek azt fogják gondolni, hogy még te magad sem tudod, ki vagy, vagy mit képviselsz. Így nehéz lesz valódi kapcsolatot építeni a látogatóiddal. Ha ebben a hibába estél bele, érdemes átgondolnod mindenek előtt saját segítő identitásodat és utána a célcsoportot, mert a kettő egymás függvénye. Erős identitás kulcs a pontosan meghatározható célcsoporthoz.

Saját segítő identitásod és a célcsoportod meghatározása: Nem mumus, hanem szupererő!

Az, hogy pontosan tudod, kinek szólsz, nem tesz kevesebbé, sőt! Egy jól megválasztott célcsoport olyan, mint egy pontosan irányzott lövés. Ha tudod, hogy kit akarsz elérni, erőteljes üzenetet küldhetsz feléjük. Nem csak az számít, hogy hány ember látja a weboldaladat,sokkal fontosabb, hogy a megfelelő emberek találják-e meg, akik azt gondolják: „Ez rólam szól! Végre valaki, aki érti a problémámat!”

Hogyan találd meg a célcsoportodat?

Itt jön néhány kérdés, ami segíthet elindulni:

  • Mi a legnagyobb probléma, amit megoldasz?
  • Kik azok, akiknek a legnagyobb haszna van abból, amit kínálsz?
  • Milyen élethelyzetben vannak a klienseid? Mi az, amivel nap mint nap küzdenek?
  • Hogyan éreznek, amikor hozzád fordulnak?
  • Mi az, amit csak te tudsz nekik nyújtani?
  • Ideális klienseidnek mi jelenti a legnagyobb nehézséget?
  • Hogyan keresik a megoldást? Mivel próbálkoztak már?
  • Hogy telnek a mindennapjaik? Mit dolgoznak? Hogyan töltik a szabadidejüket?
  • Hol találod meg őket?
  • Milyen böngészési szokásaik vannak?
  • Hogyan köteleződnek el?
  • Milyen tartalmak ragadják meg a figyelmüket?
  • Milyen tartalmakat szeretnek?
  • Hogyan viselkednek az online térben?
  • Milyen egyéb jellegzetes vonásaik vannak?

Ha ezekre a kérdésekre meg tudod adni a válaszokat, máris közelebb kerülsz ahhoz, hogy tudd, kinek is szól a weboldalad. És ne aggódj, ha kicsit hosszabban kell gondolkodnod rajta. Ez nem egy „letudom fél óra alatt” típusú feladat – de mindenképpen megéri az energiabefektetés!

Hogyan segíthet egy jól meghatározott célcsoport?

  1. Erőteljes üzenet – Amikor pontosan tudod, kihez szólsz, az üzeneted erősebb lesz. Írhatsz úgy, hogy a látogatók azt érezzék: „Ez rólam szól, ő érti, min megyek keresztül.”
  2. Tartalmi kohézió – Ha ismered a célcsoportodat, az üzeneteid nem lesznek össze-visszák. Nem fogsz egyszerre a kamaszok problémáiról és a nyugdíj előtt állókról írni. Ehelyett minden tartalmad összefüggő lesz, és egyértelműen tükrözi, hogy kiknek segítesz.
  3. Hosszú távú stratégia – Egy jól meghatározott célcsoport aranybánya lesz, amikor tartalmat készítesz a weboldaladhoz. Az üzeneteid fókuszáltabbak és hatékonyabbak lesznek, és az oldalad sokkal vonzóbbá válik az olvasóid számára.

A célcsoportod ismerete = Ütős weboldal

Ez nem csak egy klisé. Ahhoz, hogy valóban hatékony weboldalt építhessek neked, ismerned kell a célcsoportodat. Nem elég egy rövid, 3 mondatos leírás – gondolj legalább 2-3 A4-es oldalnyi részletes információra. Tudnod kell, hogy kik ők, hogyan élnek, mik a problémáik, mi motiválja őket, és hogy milyen megoldásra vágynak.

Ez a tudás nem jön magától – bele kell ásnod magad a részletekbe. Ha nincsenek meg a válaszok, kérdezz, beszélgess velük, figyeld meg őket online, a közösségi médiában! Ahogy elkezdesz valóban kommunikálni a célcsoportoddal, ideális klienseiddel, egyre több információval rendelkezel majd róluk, és ez aranyat ér, amikor a weboldal tartalmát készíted.

Gondold végig a célcsoportodat alaposan, és építsünk olyan weboldalt, amely pontosan azokat szólítja meg, akik a legjobban profitálhatnak a munkádból. Ha már végigolvastad ez a cikket, ne állj meg félúton – ez az első lépés egy sikeres, hosszú távon is eredményes online jelenlét felé!

A fentebbi kérdések megválaszolásán túl összeraktam egy ingyenesen elérhető, le- és kitölthető web stratégiai tervezőt segítőknek. Mielőtt weboldalkészítésbe / készíttetésbe fogsz, érdemes kitölteni. Ha pedig úgy gondolod, szívesen átbeszélem veled a részleteket és készítek neked ajánlatot – ingyenesen.

WEB STRATÉGIA TERVEZEZŐ SEGÍTŐKNEK LETÖLTÉS

A cikk szerzője:

Góra Edina
tervezőgrafikus, webdesigner

Ha érint a téma és szívesen dolgoznál velem, jeletkezz egy ingyenes konzultációra!